54 międzynarodowe Biennale w Wenecji

54 międzynarodowe Biennale w Wenecji


By spoleczni - Posted on 06 czerwuec 2011

Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski.

Popieram ten projekt aby nastąpił powrót 3 milionów Żydów do Polski, a co za tym idzie spłacenie zaciągniętych zobowiązań finansowych (+ odsetki) przed wrześniem 1939r. Pragnę przypomnieć, że przed wybuchem wojny w 1939r,blisko 98% kamienic Żydów polskich była zadłużona hipotecznie w związku z zaciągniętymi pożyczkami bankowymi, które do dnia dzisiejszego nie zostały spłacone.Również nie został zapłacony podatek od spadku. Dzięki tym spłatom Skarb Państwa będzie mógł realizować budownictwo mieszkaniowe(komunalne -"...mlekiem i miodem płynące..."). -RA.

Kontrowersyjny polski projekt zbojkotowany
4 cze, 18:45
Żródło:KLe / IAR
Izraelska minister kultury i sportu Limor Livnat zbojkotowała polski pawilon na otwartym dziś międzynarodowym 54. Biennale w Wenecji. Barwy polskie reprezentuje na tej prestiżowej imprezie projekt izraelskiej artystki Jael Bartany, zawierający m.in. wezwanie do masowego powrotu Żydów do Polski. Informację o proteście pani Livnat podało izraelskie radio wojskowe „Galej Cahal”.

Minister Limor Liwnat przybyła na Biennale w Wenecji, aby wraz z prezydentem Szimonem Peresem uczestniczyć w otwarciu pawilonu izraelskiego. Zwiedzając ekspozycje innych krajów - demonstracyjnie ominęła jednak pawilon Polski.

Powodem bojkotu jest trzyczęściowy projekt filmowy Jael Bartany, uważanej w Izraelu za artystkę kontrowersyjną - o poglądach skrajnie lewicowych i antysyjonistycznych.

Bartana, której dziadkowie przybyli do Izraela z Białegostoku - związana jest od jakiegoś czasu z środowiskiem "Krytyki politycznej".

W tryptyku video jej autorstwa prezentowanym w polskim pawilonie - wątki propalestyńskie splatają się z Holokaustem i kwestią antysemityzmu.

Minister Limor Liwnat, z rządzącej partii Likud, skrytykowała głównie apel o powrót 3 milionów Żydów do Polski, przekazany w pierwszym z tych filmów pt. "Mary koszmary".