Lokatorzy domagają się konsultacji nowej ustawy.

Lokatorzy domagają się konsultacji nowej ustawy.


By spoleczni - Posted on 20 maj 2011

Cała ta nowelizacja jest bardzo niekorzystna dla lokatorów i nie chroni ich praw.Stowarzyszenia Lokatorski domagają się oficjalnych konsultacji zapisów nowej ustawy.

Lokatorzy nie chcą nowej ustawy
mgc 18-05-2011, ostatnia aktualizacja 18-05-2011 21:51
Organizacje lokatorskie nie zgadzają się na czasowy najem lokali komunalnych. Domagają się konsultacji nowej ustawy.
Środowiska lokatorskie protestują głównie przeciwko zapisowi zakładającemu czasowe wynajmowanie mieszkań komunalnych.
– Co kilka lat mają być weryfikacje zarobków mieszkańców. Jeśli ktoś np. zarabiał 1,5 tys. zł, to mu się mieszkanie komunalne należało, a jeśli będzie zarabiał 1510 zł, to będzie musiał lokal opuścić – mówi Jakub Gawlikowski ze Stowarzyszenia Obrony Praw Lokatorów.
Kolejny krytykowany przez stowarzyszenia punkt to udział lokatorów w kosztach remontów. – Dotknie on przede wszystkim mieszkańców starych, nieremontowanych kamienic na Pradze czy Woli – mówią społecznicy.

W projekcie ustawy jest też zapis, który mówi, że znosi się obowiązek przyznawania lokalu socjalnego rodzinom z małymi dziećmi i kobietom w ciąży.
– Cała ta nowelizacja jest bardzo niekorzystna dla lokatorów i nie chroni ich praw – mówi Gawlikowski. I dodaje, że stowarzyszenia domagają się oficjalnych konsultacji zapisów nowej ustawy.
– Co prawda było spotkanie w Ministerstwie Infrastruktury, ale to nie konsultacje. Na takie nikt nas nie zaprosił w trakcie przygotowywania nowej ustawy o ochronie praw lokatorów. A projekt jest już gotowy – mówi Gawlikowski. I dodaje, że projekt konsultowany był jedynie w środowiskach właścicieli nieruchomości.
Zapisy ustawy chwalą urzędnicy. Weryfikacja zarobków komunalnych mieszkańców od lat jest postulatem władz miasta. Twierdzą, że wówczas lokale zajmowałyby osoby rzeczywiście ich potrzebujące.

Źródło-Życie Warszawy

Etykietowanie