Senat cywilizuje reprywatyzację. Początek końca patologii

Senat cywilizuje reprywatyzację. Początek końca patologii


By spoleczni - Posted on 11 luty 2015

autor; Mariusz Jałoszewski GW.
CYKL "REPRYWATYZACJA: KTO KORZYSTA, A KTO PŁACI". Senatorowie uchwalili w sobotę projekt nowelizacji, która - przy braku ustawy reprywatyzacyjnej - ma ukrócić patologie w zwrotach nieruchomości w stolicy.
JAK NAPRAWIĆ REPRYWATYZACJĘ
W nowym cyklu opisujemy, w jaki sposób dziś reprywatyzuje się odebrane po wojnie nieruchomości i jakie są tego skutki. Stawiamy pytania: Jak naprawiać krzywdy tym, którym odebrano własność, aby nie powodować kolejnych niesprawiedliwości? Czy trzeba zwracać nieruchomości, bez względu na to, co się na nich znajduje? Czy dawać zastępcze działki? Wypłacać ekwiwalent?
Nasz adres: listy@wyborcza.pl
WE WTOREK, 10 LUTEGO: skala roszczeń w stolicy. Kto na zwrotach zyskuje, a kto traci.

Senacki projekt to inicjatywa Aleksandra Pocieja z PO i niezależnego senatora Marka Borowskiego, dawniej związanego z SLD. Projekt wychodzi naprzeciw apelom warszawskiego samorządu i Hanny Gronkiewicz-Waltz o uchwalenie ustawy reprywatyzacyjnej dla Warszawy.

W poprzedniej kadencji ekipa Gronkiewicz-Waltz przygotowała swój projekt, ale nie zyskał przychylności w rządzie, bo wprowadzał odszkodowania i rekompensaty dla byłych właścicieli. Chodzi o miliardy złotych.

Reprywatyzacja była jednym z głównych tematów ubiegłorocznej kampanii samorządowej w stolicy. W efekcie powstał senacki projekt zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz w kodeksie rodzinnym, który ma pomóc ograniczyć część problemów i patologii warszawskiej reprywatyzacji. Senatorowie chcą uszczelnić proces reprywatyzacji, tak by nie dochodziło do konfliktów społecznych i paraliżowania miejskich planów kolejnymi roszczeniami. Projekt wykorzystuje część pomysłów zgłoszonych wcześniej przez miasto. Przewiduje kilka rozwiązań:

* Nie będzie już można odzyskać nieruchomości na tzw. kuratora. Dziś sądy na wniosek prywatnych osób ustanawiają kuratora dla osób, które gdyby żyły, musiałyby mieć np. 130 lat.

* Będzie kontrola nad sprzedażą roszczeń do prawa o zwrot nieruchomości. Były przypadki, że handlarze roszczeniami, którzy zrobili z tego biznes, kupowali je np. za 50 zł. Teraz każdą taką transakcję będzie trzeba potwierdzić u notariusza. Potem notariusz będzie musiał powiadomić o transakcji skarb państwa lub miasto, które będą miały prawo pierwokupu praw do nieruchomości. Prawo pierwokupu nie obejmie sprzedaży roszczeń krewnym.

(Trzecią ważną zmianą jest ograniczenie zwrotów nieruchomości, na których są ważne dla miasta budynki publiczne. Dziś sądy nie godzą się jedynie na zwroty dróg i cmentarzy. Projekt senacki wprowadza przepis, że nie można zwracać nieruchomości przeznaczonych na szeroko rozumiane cele publiczne, np. urzędy, szkoły, uczelnie, przedszkola, obiekty sportowe, sądy i prokuratury, czy terenów przeznaczonych pod lotniska i wojskowych. Będzie też można odmówić zwrotu odbudowanych po wojnie przez państwo lub miasto kamienic, jeśli były zniszczone powyżej 66 proc.

* Ponadto nie będą zwracane budynki, które stoją dziś tylko częściowo na działce byłego właściciela. Granice przedwojennych nieruchomości nie pokrywają się bowiem z obecnymi, trudno jest więc wydzielić geodezyjnie działkę do zwrotu.

* Istotny jest też przepis, który wygasi tzw. martwe wnioski o zwrot nieruchomości. To wnioski złożone po wojnie, ale ws. których do tej pory nic nie zrobiono i nie ma z wnioskodawcami żadnego kontaktu. Jest ich ponad dwa tysiące. Miasto będzie mogło jeszcze raz wezwać do odnowienia wniosku. Jeśli w pół roku nikt się nie zgłosi, miasto będzie mogło umorzyć takie sprawy. Dziś nie może nic zrobić z takimi nieruchomościami.

Senacki projekt może pomóc w porządkowaniu części problemów z reprywatyzacją warszawską. Nie przewiduje jednak - jak projekty ustaw reprywatyzacyjnych - odszkodowań dla byłych właścicieli w przypadku nieoddania działki. Będą oni mogli jedynie - tak jak dziś - walczyć o odszkodowanie w sądzie cywilnym.

Projekt trafi teraz do Sejmu. Jeśli posłowie go poprą, zmiany uda się uchwalić przed wakacjami i mogłyby wejść w życie już na jesieni tego roku.

W Sejmie czekają jeszcze dwa projekty ws. reprywatyzacji, złożone jesienią podczas samorządowej kampanii wyborczej w stolicy. Jeden złożył Twój Ruch, drugi SLD.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,87648,17378059,Senat_cywilizuje_reprywatyzacje__Poc...

Etykietowanie