Spotkajmy się w poniedziałek 31.10.2011r. o godz.17,00 na Nabielaka 9

Spotkajmy się w poniedziałek 31.10.2011r. o godz.17,00 na Nabielaka 9


By spoleczni - Posted on 28 październik 2011


Pamięci Joli Brzeskiej [*]
Nadal nie pochowano Jolanty Brzeskiej.Będą dodatkowe badania ciała.

Nadal nie pochowano Jolanty Brzeskiej
Będą dodatkowe badania ciała tragicznie zmarłej działaczki stowarzyszeń lokatorskich.

Ciało Jolanty Brzeskiej znaleziono w Lesie Kabackim niemal osiem miesięcy temu. Zwłoki były częściowo zwęglone. Początkowo nie wiadomo było, kim jest ofiara. Dopiero badania DNA potwierdziły jej tożsamość. Jak wykazała sekcja zwłok, przyczyną śmierci było podpalenie oblanej olejem napędowym kobiety.
Już kilka tygodni temu prokuratura na Mokotowie, która prowadzi śledztwo w sprawie śmierci działaczki, wyraziła zgodę na pogrzeb Jolanty Brzeskiej. Jednak rodzina do tej pory nie odebrała zwłok. Bliscy działaczki stowarzyszeń lokatorskich poinformowali prokuraturę, że chcą skremować ciało, ale zrobią to po „niezbędnych dla śledztwa badaniach".
I dotąd zwłok nie odebrali.
– Zaczęliśmy się nawet zastanawiać, czy w tej sytuacji nie poprosić ośrodka pomocy społecznej o pochówek . Tak dzieje się w przypadkach, gdy rodzina zmarłego sama nie organizuje pogrzebu – mówi jeden ze śledczych.
Jednak w piątek do mokotowskiej prokuratury wpłynęło pismo z prokuratury apelacyjnej, aby przeprowadzić dodatkowe badania z zakresu medycyny sądowej. Prokuratura apelacyjna kontrolowała akta śledztwa po wrześniowej pikiecie stowarzyszeń lokatorskich przed Prokuraturą Generalną. Ich działacze domagali się nadzoru nad tym postępowaniem samego Andrzeja Seremeta, prokuratora generalnego.
– Nie jest wykluczone, że w tej sytuacji na razie cofniemy zgodę na pochówek – mówi prok. Paweł Wierzchołowski, szef mokotowskiej prokuratury.
Córka zmarłej nie chciała rozmawiać na ten temat.
Rodzina Brzeskiej i działacze stowarzyszeń lokatorskich od początku utrzymują, że kobieta została brutalnie zamordowana. Jolanta Brzeska była w sporze prawnym z prywatnym właścicielem kamienicy (odzyskał ją od miasta), który drastycznie podniósł czynsze lokatorom komunalnym. Kobieta pomagała też innym lokatorom w podobnych do swojej sytuacji.
Mimo przesłuchania kilkudziesięciu świadków, licznych badań i eksperty śledczy wciąż nie mają pewności, czy kobieta została zamordowana, czy też popełniła samobójstwo.
– Chcemy teraz powołać biegłych z zakresu pożarnictwa i medycyny sądowej, którzy ocenią, jak dokładnie kobieta została oblana olejem napędowym – mówi jeden ze śledczych.
Żródło:
Życie Warszawy

Etykietowanie