Stosunek Prezydenta Komorowskiego do ustawy o BRAKU DOSTEPU do informacji publicznej.

Stosunek Prezydenta Komorowskiego do ustawy o BRAKU DOSTEPU do informacji publicznej.


By spoleczni - Posted on 20 wrzesień 2011

Tak się ta ustawa powinna nazywać.
A dzisiaj Sławomir Nowak (PO) w TOK FM nie użył słowa,że Pan prezydent ma opiniie prawną a jedynie przeprowadził konsultacje.

PANIE I PANOWIE URZĘDNICY!
OD DZISIAJ NIE MA OPINNI PRAWNYCH SĄ KONSULTACJE.;)
BRAWO!... DO BOJU POLSKO!!!
(urzędnicza)

Sławomir Nowak zgodził się. - Dzisiaj urzędnik przy byle okazji nakłada klauzulę. Tak nie jest w normalnym państwie. Ustawa ma służyć temu, żeby nie wszystko było klauzulowane - powiedział i podkreślił, że informacje mogą być utajniane tylko w pewnym zakresie i w określonym czasie. Będą też udostępniane natychmiast po zakończeniu procesu sądowego, arbitraż czy procesu negocjacyjnego.

- Jaki interes publiczny jest w tym, że prezydent nie chce ujawnić ekspertyz w sprawie OFE? - pytała Dominika Wielowieyska.

- Interes tych osób, które napisały te ekspertyzy. One mogą sobie tego nie życzyć.( za pieniądze podatnika) Jeśli sąd administracyjny tak zdecyduje, będzie można ujawnić - odparł Nowak. Prowadząca skwitowała: - Albo ktoś bierze odpowiedzialność za słowo i opinię, którą wygłasza albo nie.

ZA pap
"Ustawa o dostępie do informacji publicznej jest konstytucyjna"

Zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego nowela ustawy o dostępie do informacji publicznej nie jest sprzeczna z konstytucją; prezydent nie podjął jeszcze decyzji ws. ewentualnego weta - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Sławomir Nowak (PO).

- Pan prezydent nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Powziął na razie informacje dotyczące konstytucyjności bądź nie. Jego zdaniem ta ustawa nie jest niekonstytucyjna, nie zachodzi tutaj ryzyko niekonstytucyjności - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Nowak, pytany o to, czy prezydent zawetuje ustawę.

- Na co prezydent dzisiaj w rozmowie zwracał uwagę, że nie podoba mu się tryb uchwalenia. Mieliśmy trochę sytuację jak z GMO, że jest coś dołożone na koniec. Zgodnie z wysokimi standardami legislacji, które powinny obowiązywać, to nie powinno tak być uchwalone - dodał.

W piątek, na ostatnim posiedzeniu Sejmu w mijającej kadencji, posłowie przyjęli senacką poprawkę do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, w myśl której możliwe będzie ograniczenie prawa do informacji ze względu na "ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa".

Tę możliwość dała poprawka wniesiona przez senatora Marka Rockiego (PO), którą przyjął Sejm.

PiS i PJN chcą, by prezydent Bronisław Komorowski zawetował nowelę ustawy o dostępie do informacji publicznej. Podobnie SLD. Domaga się on ponadto spotkania przedstawicieli partii parlamentarnych w tej sprawie.

Autor: JS
Źródła: PAP