Warszawski Okrągły Stół Mieszkaniowy- w 3 godziny?

Warszawski Okrągły Stół Mieszkaniowy- w 3 godziny?


By spoleczni - Posted on 09 maj 2012

Zapraszamy mieszkańców, dziennikarzy, działaczy organizacji lokalnych na spotkanie z decydentami dotyczące problemu zwrotu majątków w Warszawie. Naszych gości zapytamy, czy możliwe są zmiany legislacyjne, które uporządkują sprawy reprywatyzacyjne w Stolicy. Debata rozpocznie się we wtorek, 15 maja, o godz. 17.00 w siedzibie Gazety Wyborczej (ul. Czerska 10).

Spotkanie jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych, po uprzednim zgłoszeniu.
Organizatorami debaty są Fundacja Schumana i Gazeta Wyborcza.
==============================================================
APELUJE DO MIESZKAŃCÓW REPRYWATYZOWANYCH KAMIENIC, UCZESTNIKÓW SPOTKAŃ WSM, DO CZŁONKÓW ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH ORAZ WSZYSTKICH OSÓB ZAINTERESOWANYCH PROBLEMATYKA DEBATY ABY NIE ZWAŻAJĄC NA OGRANICZONA LICZBĘ MIEJSC ZAREJESTROWALI SIĘ ELEKTRONICZNIE ZA POMOCĄ FORMULARZA REJESTRACYJNEGO. lub telefonicznie 22 621 75 55, 22 555 42 79, 22 555 48 91

MAMY PRZECIEŻ WPRAWĘ W REJESTROWANIA SIĘ NA NIE ZAPOMNIANE WARSZAWSKIE SPOTKANIA MIESZKANIOWE.

POWIADOM SĄSIADA I BĄDŹMY RAZEM ZAREJESTROWANI CZY NIE we wtorek, 15 maja od 17.00 do 20.00, w siedzibie czy pod siedzibą „Gazety Wyborczej" przy Czerskiej 10 (wejście od Czerniakowskiej

Coraz więcej osób i środowisk niepokoi się konsekwencjami zwrotów warszawskich kamienic byłym właścicielom i ich następcom prawnym. Pozbawieni ochrony prawnej lokatorzy są usuwani, pod presją podnoszonych bez ograniczeń czynszów, czasem z użyciem nacisków i gróźb. Dawni właściciele i spadkobiercy narzekają z kolei na niejasne kryteria zwracania nieruchomości i ciągnące się latami postępowania. Ich roszczenia blokują miejskie inwestycje. Uderzająca jest za to skuteczność wyspecjalizowanych kancelarii i firm, które skupują prawa i roszczenia do nieruchomości. Odzyskiwanie kamienic stało się dla nich dochodowym biznesem. „Trzęsą miastem" kosztem lokatorów i interesu Warszawy.

Sądy przyznają zwroty ogródków jordanowskich, parków, szkół. „Reprywatyzacja niszczy miejską tkankę, narusza interes publiczny"– powiedział niedawno „Gazecie" pierwszy prezydent Warszawy po 1989 roku, Marcin Święcicki. Zaproponował powołanie komisji, która przygotowałaby ustawę dającą lokatorom ochronę, a miastu narzędzia do ochrony przestrzeni publicznej. Ostrzegał przez falą roszczeń odszkodowawczych, których nie wytrzyma stołeczny budżet.

Ruchy obrony lokatorów i prostujący squatersi postulują z kolei utworzenie Zespołu Wspólnego ds. Rozwiązywania Problemów Społecznych w Zakresie Mieszkalnictwa, Reprywatyzacji oraz Walki z Bezdomnością i Wykluczeniem, z udziałem miejskich urzędników, radnych i aktywistów. Obok reprywatyzacji, chcieliby rozmawiać o rewitalizacji, zagospodarowaniu pustostanów, ochronie dziedzictwa kulturalnego itp.

Podzielamy niepokój i krytycyzm płynący z tak różnych kierunków. Nie stajemy po żadnej stronie sporu. Chcemy zaalarmować opinię publiczną, a głównym celem debaty jest szukanie rozwiązań z udziałem wszystkich stron sporu: władz Warszawy, lokatorów i ich przedstawicieli, reprezentantów dawnych właścicieli, a także urbanistów i prawników. Zapraszamy też polityków Sejmu i Rządu, bo rozwój stolicy to problem całej Polski. Temat budzi ogromne emocje, ale liczymy na rzeczową debatę i szukanie rozwiązań, które byłyby w interesie Warszawy i jej mieszkańców.

Serdecznie zapraszamy na naszą debatę. Odbędzie się we wtorek, 15 maja od 17.00 do 20.00, w siedzibie „Gazety Wyborczej" przy Czerskiej 10 (wejście od Czerniakowskiej).

Program debaty "Gazety Wyborczej" i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana,

17.00 - Powitanie uczestników: Piotr Pacewicz, "Gazeta Wyborcza", Rafał Dymek, Fundacja Schumana.

17.10-17.25 - Prezentacja: warszawska reprywatyzacja i jej konsekwencje. Wojciech Tymowski, "Gazeta Wyborcza".

17.25-17.35 - Prezentacje wideo - mówią lokatorzy i właściciele nieruchomości.

17.35-18.10 - Panel miejski:
Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy,
Marcin Bajko, Dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami,
Mirosław Szypowski, Prezes Polskiej Unii Właścicieli Nieruchomości,
Antoni Wiesztort (kolektyw Syrena) i Katarzyna Rakowska (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów).
Prowadzenie: Piotr Pacewicz, Wojciech Tymowski, "Gazeta Wyborcza".

18.10-18.40 - Panel polityczny, przedstawiciele klubów sejmowych:
Marcin Święcicki, Platforma Obywatelska,
Mariusz Kamiński, Prawo i Sprawiedliwość,
Anna Grodzka, Ruch Palikota,
Ryszard Kalisz, Sojusz Lewicy Demokratycznej,
Bartosz Kownacki, Solidarna Polska.
Prowadzenie: Piotr Pacewicz, Wojciech Tymowski, "Gazeta Wyborcza".

18.40-19.40 - Dyskusja otwarta z udziałem warszawskich radnych (obecność potwierdziła przewodnicząca Rady Ewa Malinowska-Grupińska - PO, Sebastian Wierzbicki - SLD, Maciej Wąsik* -PiS, Krystian Legierski), ekspertów i publiczności.
*uczestnictwo do potwierdzenia.

19.40-19.55 - Podsumowanie ze strony polityków, władz miasta.

19.55-20 - Podsumowanie debaty, Rafał Dymek, Fundacja Schumana.

Przewidujemy relację z konferencji w wydaniu drukowanym i internetowym.

Więcej... http://wyborcza.pl/1,126646,11579483,Warszawski_Okragly_Stol_Mieszkaniow...

Etykietowanie